‹ Prev
Next ›
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
6 Stock Available
- Large, 9" x 12" size to store and mail full-size, 8-1/2" x 11" sheets of paper, letters, documents, catalogs, photos and other home and business mailings
- Made from heavyweight, 28 lb. white wove stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately upon contact; simply peel off adhesive strip and press to seal
- Peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44582 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog envelopes are made with heavyweight stock for home or office mailing, organizing and storing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Sturdy, 28 lb. white wove stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates standard-size documents without folding. Pull-off, self-seal, Redi-Strip closure saves time and makes a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN42120Currently out of Stock
-
Product Code: BSN65450Currently out of Stock
-
Product Code: QUA3789030 Stock Available
-
Product Code: QUA3789322 Stock Available
-
Product Code: QUA414656 Stock Available
-
Product Code: QUA41467Currently out of Stock
-
Product Code: QUA4156584 Stock Available
-
Product Code: QUA43567124 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3655119918 Stock Available
-
Product Code: DYM30252558 Stock Available
-
Product Code: DYM30256311 Stock Available
-
Product Code: ESR12817323 Stock Available
-
Product Code: GBC9741630178 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A229 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5942A22 Stock Available
-
Product Code: RAC02845305 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3655119918 Stock Available
-
Product Code: DYM30252558 Stock Available
-
Product Code: DYM30256311 Stock Available
-
Product Code: ESR12817323 Stock Available
-
Product Code: GBC9741630178 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A229 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5942A22 Stock Available
-
Product Code: RAC02845305 Stock Available