‹ Prev
Next ›
Dymo LabelWriter Large Shipping Labels
2 5/16" Width x 4" Length - Rectangle - Direct Thermal - White - 300 / Roll - 1 Roll
311 Stock Available
- Direct thermal printing eliminates need for messy ink or cartridges
- Easy-to-use roll lets you quickly print a single label or hundreds
- Durable adhesive creates a strong bond to prevent peeling
- Perfect for mailing and shipping applications
- For use with Dymo LabelWriter printers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 30256 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Name | LabelWriter Large Shipping Labels |
| Marketing Information | Paper shipping labels print directly from the roll for simple use. Print labels one-up or in a batch. Compatible with DYMO LabelWriter printers EL60, Turbo and CoStar LabelWriter XL Plus, Turbo, 320, 330, 330 Turbo, 400, 400 Turbo, Twin Turbo and DuoTurbo. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Shipping Label |
Product Information
| Label Width | 2 5/16" |
| Label Length | 4" |
| Number of Labels per Roll | 300 |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Dymo LabelWriter Large Shipping Labels
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DXEFH2071148 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207961 Stock Available
-
Product Code: DXESH2073223 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WSCT250 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9PATH111 Stock Available
-
Product Code: DYM30252558 Stock Available
-
Product Code: DYM30327144 Stock Available
-
Product Code: GJO19047CT409 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD165 Stock Available
-
Product Code: QUA445826 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: DXEFH2071148 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207961 Stock Available
-
Product Code: DXESH2073223 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WSCT250 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9PATH111 Stock Available
-
Product Code: DYM30252558 Stock Available
-
Product Code: DYM30327144 Stock Available
-
Product Code: GJO19047CT409 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD165 Stock Available
-
Product Code: QUA445826 Stock Available