- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Open-end construction for easy insertion
<
>
Business Source Self Adhesive Kraft Catalog Envelopes
Catalog - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Brown Kraft - Kraft - 250 / Box
Product Code: BSN42120
Product Unit: BX1
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42120 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Self Adhesive Kraft Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Catalog envelopes feature an adhesive strip protected by a removable paper liner. Simply remove the liner and press the flap closed for a quick, clean seal upon contact without moistening. Paper liner keeps adhesive free of dust. Envelopes are made of Kraft material. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: QUA378903 Stock Available
-
Product Code: QUA3789312 Stock Available
-
Product Code: QUA414654 Stock Available
-
Product Code: QUA41467Currently out of Stock
-
Product Code: QUA4156592 Stock Available
-
Product Code: QUA44582Currently out of Stock
-
Product Code: UNV3529041 Stock Available