‹ Prev
Next ›
Quality Park 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Currently out of Stock
- 9" x 12" size perfect for large or heavy inserts
- Made from 28 lb. Kraft paper for sturdy reliability; opaque for enhanced privacy and durability
- Heavily gummed to provide a secure seal that keeps contents contained; center seam holds up to heavy items and wear and tear
- Cost-efficient way to send flat manuscripts, homeschool assignments, brochures, booklets, sales literature or photos
- Ideal for work, home office or homeschool
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 41467 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog mailing envelopes are perfect for shipping, storing and organizing. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper withstands extensive handling at home, in the office or on the mail route. Classic, open-end envelopes store letter-size papers and photographs without folding or larger, folded items. 9" x 12" size is perfect for workbooks, manuscripts, booklets, sales literature, certificates, contracts or other large or heavy enclosures. Wide, heavily gummed commercial flap seals tight with moisture to keep bulky inserts secure. Center seam adds strength for heavy contents. Store your gummed catalog envelopes in a cool, dry place for impressive longevity. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC54035377 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP107 Stock Available
-
Product Code: BSN53366553 Stock Available
-
Product Code: BSN653651317 Stock Available
-
Product Code: BSN656508474 Stock Available
-
Product Code: FEL007030866 Stock Available
-
Product Code: ITA010195429 Stock Available
-
Product Code: KCC212714889 Stock Available
-
Product Code: MMM150662 Stock Available
-
Product Code: RAC95499CT10 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC54035377 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP107 Stock Available
-
Product Code: BSN53366553 Stock Available
-
Product Code: BSN653651317 Stock Available
-
Product Code: BSN656508474 Stock Available
-
Product Code: FEL007030866 Stock Available
-
Product Code: ITA010195429 Stock Available
-
Product Code: KCC212714889 Stock Available
-
Product Code: MMM150662 Stock Available
-
Product Code: RAC95499CT10 Stock Available