‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
10 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
2202 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19046 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 12 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DCC10J10CT3 Stock Available
-
Product Code: DXE2340PATHCT41 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX5478 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WA53 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD890 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT221 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD439 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT109 Stock Available
-
Product Code: GJO58232Currently out of Stock
-
Product Code: GJO58232CTCurrently out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN32952BX983 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX5114 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX1974 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP704 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207961 Stock Available
-
Product Code: DXETH207862 Stock Available
-
Product Code: MRC6709373 Stock Available
-
Product Code: PGC4511210464 Stock Available
-
Product Code: SWM47491201 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO103183269 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT162 Stock Available
-
Product Code: GJO1050134 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT21 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016275 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637107 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT25 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX13 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050157 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN32952BX983 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX5114 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX1974 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP704 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207961 Stock Available
-
Product Code: DXETH207862 Stock Available
-
Product Code: MRC6709373 Stock Available
-
Product Code: PGC4511210464 Stock Available
-
Product Code: SWM47491201 Stock Available