‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
3 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 10 oz. cups can be used with Dart 10JL (white with vent), 10SL (translucent with straw slot), 10UL (white with sip-thru), 10FTL (white with Lift n' Lock) and 10EL (white for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2340PATHCT41 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX5478 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WA53 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD890 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT221 Stock Available
-
Product Code: GJO190462202 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD439 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT109 Stock Available
-
Product Code: GJO58232Currently out of Stock
-
Product Code: GJO58232CTCurrently out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTN450247 Stock Available
-
Product Code: BRTTN8304 Stock Available
-
Product Code: DXEFM217175 Stock Available
-
Product Code: DXEKM21763 Stock Available
-
Product Code: HEWW2110A480 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A301 Stock Available
-
Product Code: HEWW2112A294 Stock Available
-
Product Code: HEWW2113A270 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO103183269 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT162 Stock Available
-
Product Code: GJO1050134 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT21 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016275 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637107 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT25 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX13 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050157 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTN450247 Stock Available
-
Product Code: BRTTN8304 Stock Available
-
Product Code: DXEFM217175 Stock Available
-
Product Code: DXEKM21763 Stock Available
-
Product Code: HEWW2110A480 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A301 Stock Available
-
Product Code: HEWW2112A294 Stock Available
-
Product Code: HEWW2113A270 Stock Available