‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 12 oz Disposable Hot Cups
12 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 250 Cups/Bundle - 50 / Pack
8209 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19047 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 12 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 10 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 250 Cups/Bundle |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 4.3" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 12 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2342WS1427 Stock Available
-
Product Code: DXE2342WSCT70 Stock Available
-
Product Code: DXE5342DXCT503 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC12WA70 Stock Available
-
Product Code: GJO11260CT348 Stock Available
-
Product Code: GJO19047BD1641 Stock Available
-
Product Code: GJO19047CT409 Stock Available
-
Product Code: GJO58231Currently out of Stock
-
Product Code: GJO58231CTCurrently out of Stock
-
Product Code: SCCX12J8002PCurrently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT119 Stock Available
-
Product Code: GJO1050134 Stock Available
-
Product Code: GJO11251CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO19050CT21 Stock Available
-
Product Code: GJO58230CT119 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016275 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637107 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX13 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCCP16RCurrently out of Stock