‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Peel-to-seal Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
78 Stock Available
- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99713 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source No. 10 Peel-to-seal Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL27075207 Stock Available
-
Product Code: BICGBLD11AST95 Stock Available
-
Product Code: BSN016041092 Stock Available
-
Product Code: BSN3667526 Stock Available
-
Product Code: GJO211203974 Stock Available
-
Product Code: HEWW2180A705 Stock Available
-
Product Code: HEWW2183A369 Stock Available
-
Product Code: ICX907812831248 Stock Available
-
Product Code: MEA8536711 Stock Available
-
Product Code: SAF4054BL11 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Currently out of Stock
-
Product Code: BSN0442675 Stock Available
-
Product Code: BSN04648Currently out of Stock
-
Product Code: QUA3839026 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R11 Stock Available
-
Product Code: QUA41865Currently out of Stock
-
Product Code: QUA445346 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL27075207 Stock Available
-
Product Code: BICGBLD11AST95 Stock Available
-
Product Code: BSN016041092 Stock Available
-
Product Code: BSN3667526 Stock Available
-
Product Code: GJO211203974 Stock Available
-
Product Code: HEWW2180A705 Stock Available
-
Product Code: HEWW2183A369 Stock Available
-
Product Code: ICX907812831248 Stock Available
-
Product Code: MEA8536711 Stock Available
-
Product Code: SAF4054BL11 Stock Available