‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
265 Stock Available
- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Security tint keeps confidential items private
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99714 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. Distinctive security tint keeps your confidential items hidden from view for secure shipments. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Currently out of Stock
-
Product Code: BSN0442675 Stock Available
-
Product Code: BSN04648Currently out of Stock
-
Product Code: QUA3839024 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R11 Stock Available
-
Product Code: QUA41865Currently out of Stock
-
Product Code: QUA445345 Stock Available