‹ Prev
Next ›
Business Source Kraft Envelopes
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 32 lb - Clasp - Brown Kraft - Kraft - 100 / Box
Currently out of Stock
- Gummed flap creates permanent closure to prevent peeling during transit
- Double-prong clasp allows convenient interdepartmental use
- Extra heavy-duty construction is made of sturdy, 32 lb. stock
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04424 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Kraft Envelopes |
| Marketing Information | Rugged, Kraft envelopes feature extra heavy-duty construction, reinforced clasp and deep gumming on the flaps for a secure seal. Metal clasp offers rounded edges, plated for rust-resistance. Design also includes an open-end style and large flap. Clasp envelopes are made of sturdy, 32 lb., Kraft stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 32 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Kraft Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.