‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands
Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Stretchable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
207 Stock Available
- Mid-range rubber content and high tensile strength
- Good firm stretch and count per pound
- For industrial applications and everyday office use
- Made in USA using globally sourced materials
- 7"L x 5/8"W; approximately 40 bands
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 27075 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Bands |
| Marketing Information | This No. 107 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #107 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural Crepe |
| Width | 0.6" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.