‹ Prev
Next ›
Universal Envelope
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Self Adhesive - White - Paper Stock - 100 / Box
768 Stock Available
- Peel and seal flap eliminates the need for moistening
- Sturdy 24-lb. bond paper provides crispness and durability
- Simply peel back the strip and fold the flap to close
- Peel seal strip feature makes large mailings easier
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV36002 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Envelope |
| Marketing Information |
These peel and seal flap envelopes eliminate the need for moistening. Sturdy 24-lb bond paper provides crispness and durability. Simply peel back the strip and fold the flap to close. Peel seal strip feature makes large mailings easier. Ideal for efficient reply mail, invoices and everyday correspondence. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self Adhesive |
| Closure Side | Open Side |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper Stock |
Miscellaneous
| Country of Origin | United Arab Emirates |
Description
Universal Envelope
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN4210139 Stock Available
-
Product Code: BSN421033 Stock Available
-
Product Code: BSN421151 Stock Available
-
Product Code: BSN42116Currently out of Stock
-
Product Code: BSN4212128 Stock Available
-
Product Code: QUA3759729 Stock Available
-
Product Code: QUA41865Currently out of Stock
-
Product Code: QUA419652 Stock Available
-
Product Code: QUA438626 Stock Available