‹ Prev
Next ›
DSE 8 Ream Multipurpose Copy Paper - 4000 Sheets
92 Brightness - Letter - 8 1/2" x 11" - 20 lb Basis Weight - White - 500 Sheets per Ream - 8 / Carton
Currently out of Stock
- Saves on freight; reduces shipping costs vs 10-ream cartons
- Perfect for small parcel shipping
- Ideal for use in both laser and inkjet printers plus copiers
- 92 brightness for crisp, clear results
Select Product Options
Packaged Quantity: 8 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Special Buy |
| Manufacturer Part Number | EC85118RM |
| Brand Name | DSE |
| Product Name | 8 Ream Multipurpose Copy Paper - 4000 Sheets |
| Marketing Information | Economy, 20 lb. copy paper is designed for multipurpose copying and printing. |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheets per Ream | 500 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Brightness | 92 |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 8.5" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Multipurpose |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Country of Origin | Brazil |
Description
DSE 8 Ream Multipurpose Copy Paper - 4000 Sheets
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.