‹ Prev
Next ›
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Spring Clip - Plastic - Blue - 1 Each
651 Stock Available
- Versatile writing surface for on-the-go
- Secure forms and other important documents with sturdy metal clip
- Spring mechanism on clip for easy access
- Sides lined with Imperial and metric markings for easy measuring
- Durable plastic for lasting use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 01863 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Spring Clip Plastic Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard provides a stylish, functional way to write when you're on-the-go and working without the convenience of a desk. Sturdy spring clip secures paper and is made of durable metal. Aligned eyelets on the clip make it easy to hang up and store. One long side is screen-printed in Imperial ruler markings in 1/16" up to 11" for handy measurements. The other side has centimeter markings up to 27 cm. Clipboard is made of durable molded plastic for lasting use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Material | Metal |
| Clip Type | Spring Clip |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860405 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX33 Stock Available
-
Product Code: BSN018613420 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX284 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX53 Stock Available
-
Product Code: BSN49269241 Stock Available
-
Product Code: OIC83215Currently out of Stock
-
Product Code: UNV403021032 Stock Available
-
Product Code: UNV403067180 Stock Available
-
Product Code: UNV40307770 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508414 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX69 Stock Available
-
Product Code: BSN28554272 Stock Available
-
Product Code: BSN656376 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD1 Stock Available
-
Product Code: OIC83100289 Stock Available
-
Product Code: SAU0571288 Stock Available
-
Product Code: SAU05713187 Stock Available
-
Product Code: SAU22540Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available