‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Butterfly Clip - Plastic - Translucent Blue - 1 Each
770 Stock Available
- Durable plastic construction designed for lasting use
- Built-in hanging hole for easy storage or attaching pen
- Attractive, transparent board material
- Variety of colors allows for visual identification by project or department
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40307 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Clip Type | Butterfly Clip |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Translucent Blue |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Clipboard
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: OIC8321711 Stock Available
-
Product Code: UNV055612439 Stock Available
-
Product Code: UNV055631695 Stock Available
-
Product Code: UNV05610579 Stock Available
-
Product Code: UNV05610VP10 Stock Available
-
Product Code: UNV40304VP2664 Stock Available
-
Product Code: UNV4030519 Stock Available
-
Product Code: UNV40305VP658 Stock Available
-
Product Code: UNV403102293 Stock Available
-
Product Code: UNV40312345 Stock Available