‹ Prev
Next ›
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
241 Stock Available
- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Shatterproof Clipboard
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860405 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX33 Stock Available
-
Product Code: BSN018613420 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX284 Stock Available
-
Product Code: BSN01863651 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX53 Stock Available
-
Product Code: OIC83215Currently out of Stock
-
Product Code: UNV403021032 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Currently out of Stock
-
Product Code: UNV403067180 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508414 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX69 Stock Available
-
Product Code: BSN28554272 Stock Available
-
Product Code: BSN656376 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD1 Stock Available
-
Product Code: OIC83100289 Stock Available
-
Product Code: SAU0571288 Stock Available
-
Product Code: SAU05713187 Stock Available
-
Product Code: SAU22540Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available