‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
Currently out of Stock
- Slim design clip holds papers in place, yet is more portable
- Modern, brushed aluminum look
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings
- Easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40303 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable construction brushed aluminum clipboard is a modern, updated design on an enduring classic. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, yet keeps papers securely fastened. The slim design is ideal for carrying and transport because the compact clip allows for storage in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more. Long-lasting quality product for a great value. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Clipboard
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN018701029 Stock Available
-
Product Code: BSN49266205 Stock Available
-
Product Code: OIC8301611 Stock Available
-
Product Code: OIC830635 Stock Available
-
Product Code: SAU00439Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21594Currently out of Stock
-
Product Code: UNV403021032 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD64 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD114 Stock Available
-
Product Code: BSN16508414 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX69 Stock Available
-
Product Code: BSN28554272 Stock Available
-
Product Code: BSN656376 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD1 Stock Available
-
Product Code: SAU05713187 Stock Available
-
Product Code: SAU22540Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available