<
>
Universal Straight Tab Cut Letter Expanding File
8 1/2" x 11" - Capacity3 1/2" Expansion - 1 Pocket - Top Tab Position - Redrope - 25 Box
Product Code: UNV15343
Product Unit: BX25
24 Stock Available
Select Product Options:
Expansion Size: 3 1/2"
Sheet Standard: Letter
Color: Redrope
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72010765 Stock Available
-
Product Code: AVE47988408 Stock Available
-
Product Code: AVE885983 Stock Available
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP21171 Stock Available
-
Product Code: ECONTSTC10C2828 Stock Available
-
Product Code: MMM680BBBGA4VA124 Stock Available
-
Product Code: PAP3331131C1403 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 15343 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Redrope Expanding File Pockets, 3.5" Expansion, Letter Size, Redrope, 25/Box |
| Marketing Information |
These expanding file pockets expand to accommodate thick documents or top-tab files. Redrope expanding file pockets are equipped with extra strong 5.5" high Mylar® reinforced gussets. Constructed with durabele fold down front for easy access to documents and straight cut top tabs. |
| Packaged Quantity | 25 Box |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3 1/2" |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Position | Top |
Physical Characteristics
| Color | Redrope |
Miscellaneous
| Country of Origin | Mexico |
Description
8 1/2" x 11" - Capacity3 1/2" Expansion - 1 Pocket - Top Tab Position - Redrope - 25 Box
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.