‹ Prev
Next ›
Universal Straight Tab Cut Letter Expanding File
8 1/2" x 11" - Capacity7" Expansion - 1 Pocket - Top Tab Position - Brown - 5 Box
Currently out of Stock
- Expands to accommodate thick documents or top-tab files
- Redrope expanding file pockets with extra strong 55" high Mylar reinforced gussets
- Fold down front for easy access to documents
- Straight-cut top tabs
Select Product Options
Expansion Size: 7"
Sheet Standard: Letter
Color: Brown
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 17562 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Redrope Expanding File Pockets, 7" Expansion, Letter Size, Brown, 5/Box |
| Marketing Information |
These expanding file pockets expand to accommodate thick documents or top-tab files. Redrope expanding file pockets are equipped with extra strong 5.5" high Mylar® reinforced gussets. Constructed with durabele fold down front for easy access to documents and straight cut top tabs. |
| Packaged Quantity | 5 Box |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 7" |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Position | Top |
Physical Characteristics
| Color | Brown |
Miscellaneous
| Country of Origin | Mexico |
Description
Universal Straight Tab Cut Letter Expanding File
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.