‹ Prev
Next ›
Universal Notepad
1 Subject(s) - 50 Sheets - Tape Bound - Legal Ruled Red Margin - 16 lb Basis Weight - Legal - 8 1/2" x 14" Sheet Size - 8.5" Width - Canary Paper - 1 Dozen
Currently out of Stock
- Excellent-quality free-sheet paper is perforated for easy removal
- Red margin at left
- Sturdy back
- Good for use in schools, offices and more
Select Product Options
Sheet Size: 8 1/2" x 14"
Sheet Color: Canary
Packaged Quantity: 1 Dozen
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40000 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Notepad |
| Marketing Information |
These perforated ruled writing pads provide excellent, quality tear-free sheets for easy removal. There is a red margin on the left that allows for organized and professional looking note writing. Made with a sturdy back that allows for long-term use. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Notepad |
Product Information
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Color | Canary |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" x 14" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Legal Ruled |
| Binding Type | Tape Bound |
| Binding Location | Top |
Physical Characteristics
| Width | 8.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | India |
Description
Universal Notepad
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.