‹ Prev
Next ›
Swingline Premium Hand Stapler
Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - Top Loading - Black - Metal - 1 Each
179 Stock Available
- Better visibility to see where you're stapling
- Fastens up to 20 sheets at a time
- Durable metal construction features soft-touch material overlay
- Top-loading of staples increases ease-of-use
- Includes an integrated safety loop to facilitate attachment to a security cable
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | S7029950 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Name | Premium Hand Stapler |
| Marketing Information | Plier staplers operate with a squeeze of the hand. Ideal for all round office use as well as for florists, check out counters and more. Plier stapler takes both standard and undulated staples. Features all-metal chrome-plated gripping mechanism, high-impact plastic on cap and handle for comfort. Chain holder for attaching to counter or workbench. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Heavy Duty Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Stapler Loading | Top |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
Miscellaneous
| Additional Information | Tacking Ability: No |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Swingline Premium Hand Stapler
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE21381136 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE131G43 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE151G29 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G866 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE345G37 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919657 Stock Available
-
Product Code: UNV070514452 Stock Available
-
Product Code: UNV070522641 Stock Available
-
Product Code: UNV40000Currently out of Stock
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE21381136 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE131G43 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE151G29 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G866 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE345G37 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919657 Stock Available
-
Product Code: UNV070514452 Stock Available
-
Product Code: UNV070522641 Stock Available
-
Product Code: UNV40000Currently out of Stock