<
>
Universal General-Purpose Box Sealing Tape, 3" Core, 1.88" x 60 yds, Clear, 6/Pack
60 yd Length x 1.88" Width x 2 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber - Plastic Backing - 6 / Pack
Product Code: UNV63000
Product Unit: PK6
Currently out of Stock
Select Product Options:
Packaged Quantity: 6 / Pack
Tape Length: 60 yd
People who bought this also bought
-
Product Code: EVEEN911104 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92352 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN179 Stock Available
-
Product Code: PENBK90A37 Stock Available
-
Product Code: PENBK91A37 Stock Available
-
Product Code: UNV21126Currently out of Stock
-
Product Code: WAU219118 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV63000 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | General-Purpose Box Sealing Tape, 3" Core, 1.88" x 60 yds, Clear, 6/Pack |
| Marketing Information | Medium-grade hot-melt carton sealing tape for medium weight, manual box sealing, package repair, bundling and packages exposed to normal shipping hazards and stress. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Thickness | 2 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 24lb/in |
| Backing Material | Plastic |
| Dispenser Included | No |
| Features | Medium Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |
Description
60 yd Length x 1.88" Width x 2 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber - Plastic Backing - 6 / Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.