‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics - AA - 24 / Pack
882 Stock Available
- Long-lasting power source
- Operates well in extreme conditions
- Holds power for 5 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury or cadmium
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN91 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGE1700179 Stock Available
-
Product Code: BICGSF11BK578 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE67 Stock Available
-
Product Code: BSN329532048 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919657 Stock Available
-
Product Code: DURMN13RT8Z1 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92539 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGE1700179 Stock Available
-
Product Code: BICGSF11BK578 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE67 Stock Available
-
Product Code: BSN329532048 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919657 Stock Available
-
Product Code: DURMN13RT8Z1 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92539 Stock Available