‹ Prev
Next ›
Sharpie S-Gel Pens
Retractable - Black Ink - Gel-based - 1 Dozen
848 Stock Available
- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- 0.7mm tip creates sharp lines for excellent legibility
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Select Product Options
Ink Color: Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096159 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. 0.7mm tip creates sharp, crisp lines for excellent readability. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with black ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Black |
| Retractable | Yes |
| Grip Type | Comfort |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Sharpie S-Gel Pens
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BE67 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP107 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSJOYCP1434 Stock Available
-
Product Code: MMMC40BKCurrently out of Stock
-
Product Code: NAT3995167 Stock Available
-
Product Code: PIL840661283 Stock Available
-
Product Code: XER3R1242426 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BE67 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP107 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSJOYCP1434 Stock Available
-
Product Code: MMMC40BKCurrently out of Stock
-
Product Code: NAT3995167 Stock Available
-
Product Code: PIL840661283 Stock Available
-
Product Code: XER3R1242426 Stock Available