‹ Prev
Next ›
Scotch Deluxe Desk Dispenser
Holds Total 1 Tape(s) - 1" Core - Refillable - Non-skid Base - Plastic - Black - 1 Each
Currently out of Stock
- Deluxe, Black, Deluxe Tape Dispenser with weighted base
- Ideal for easy, one-handed dispensing
- Attached tape hub cannot be lost; high-quality blade lasts for years
- Dispenses standard tapes on a 1" core up to 3/4" x 1500"
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | C40-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Deluxe Desk Dispenser |
| Marketing Information | Deluxe Tape Dispenser features an attached tape hub that cannot be lost. Design is heavily weighted for easy, one-handed dispensing. Dispenser holds 1/2" or 3/4" wide tape up to 1500" long on a 1" core. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Tape Dispenser |
Product Information
| Holding Tape Capacity | 1 |
| Holding Tape Width | 0.75" |
| Holding Tape Length | 125 ft |
| Core Diameter | 1" |
| Refillable | Yes |
| Features | Non-skid Base |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 1.77 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Scotch Deluxe Desk Dispenser
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.