‹ Prev
Next ›
Kantek Tape Dispenser
Holds Total 1 Tape(s) - Refillable - Non-skid Base - Acrylic - Clear - 1 Each
Currently out of Stock
- Features nonskid feet for easy single-handed dispensing
- Made of heavy cast acrylic for durability
- Holds standard roll of tape
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | AD60 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantek.com |
| Brand Name | Kantek |
| Product Name | Tape Dispenser |
| Marketing Information | This clear Acrylic Tape Dispenser features nonskid feet for easy single-handed dispensing. Made of heavy cast clear acrylic to withstand office wear-and-tear while adding a bit of style to your desk. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Tape Dispenser |
Product Information
| Holding Tape Capacity | 1 |
| Holding Tape Width | 0.75" |
| Refillable | Yes |
| Features | Non-skid Base |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Height | 2.8" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Kantek Tape Dispenser
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.