‹ Prev
Next ›
Pendaflex Economy File Box
Internal Dimensions: 13.87" Width x 10.75" Depth x 10.25" Height - External Dimensions: 13.5" Width x 10.3" Depth x 10.9" Height - Media Size Supported: Letter - Latch Lock Closure - Stackable - Plastic - Black - For File - 1 Each
86 Stock Available
- Versatile design stores your letter-size hanging files
- Carry handle flips down for convenient stacking
- Latch-locking lid reliably secures items inside
- Sturdy plastic construction is lightweight and durable
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Economy File Box |
| Marketing Information | File box offers versatile storage for your letter-size hanging file. Store up to 10" thick of files inside and transport easily with the carry handle that flips down for convenient stacking. Design also includes dual side grips, latch-locking lid and sturdy plastic construction. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | Latch Lock |
| Handle | Yes |
| Stackable | Yes |
| Compartment Height | 10.25" |
| Compartment Width | 13.87" |
| Compartment Depth | 10.75" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 10.9" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 10.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Pendaflex Economy File Box
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL000110319 Stock Available
-
Product Code: FEL00701049 Stock Available
-
Product Code: FEL0070370 Stock Available
-
Product Code: FEL007030866 Stock Available
-
Product Code: FEL0078416 Stock Available
-
Product Code: FEL007855 Stock Available
-
Product Code: FEL0078907104 Stock Available
-
Product Code: FEL1277218 Stock Available
-
Product Code: FEL5703604623 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AKM39170GREY10 Stock Available
-
Product Code: FEL0031119 Stock Available
-
Product Code: FEL0051122 Stock Available
-
Product Code: FEL0051211 Stock Available
-
Product Code: FEL008630127 Stock Available
-
Product Code: FEL12311011 Stock Available
-
Product Code: FEL12312011 Stock Available
-
Product Code: UNV751208 Stock Available
-
Product Code: UNV952233 Stock Available