- Tear-off lid ships attached to avoid lid loss
- Fits letter/legal-size files
- Basic-duty construction for moderate stacking and infrequent use
- Supports up to 450 lb
- Made from 60% recycled corrugated paper
<
>
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.5" Width x 16.3" Depth x 10.5" Height - 450 lb - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Light Duty - Stackable - White, Blue - For File - Recycled - 12 / Carton
Product Code: FEL00703
Product Unit: CT12
70 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00703CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information | Basic-duty boxes offer double-end, single-side, double-bottom construction for storage with or without shelving. Use boxes to store letter-size or legal-size files. Liftoff lid ships attached and tears off for use so no missing lids. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of each box is 450 lb. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 450 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001269 Stock Available
-
Product Code: FEL00311Currently out of Stock
-
Product Code: FEL0051113 Stock Available
-
Product Code: FEL0070518 Stock Available
-
Product Code: FEL007330122 Stock Available
-
Product Code: FEL0078973 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201149 Stock Available
-
Product Code: FEL008630140 Stock Available
-
Product Code: FEL0724344 Stock Available
-
Product Code: FEL1211226 Stock Available