‹ Prev
Next ›
Business Source Drawer Storage Boxes
External Dimensions: 12.5" Width x 23.3" Depth x 10.3" Height - Media Size Supported: Letter - Light Duty - Stackable - White - For File - Yes - 6 / Carton
35 Stock Available
- Front label area helps you quickly find files you need
- Stackable design for space-saving storage
- Thick drawer panels are strong and durable for reliable support
- For use with letter-size files
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 26754 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Drawer Storage Boxes |
| Marketing Information | Storage drawer file is designed for light-duty stacking and storing of letter-size files. Stack up to two units high. Each drawer file features thick drawer panels for enhanced strength and durability. Plastic drawer handle offers easy file access. Storage drawer contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Drawer |
| Media Size Supported | Letter |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 10.3" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 23.3" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Business Source Drawer Storage Boxes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN117B14LB255 Stock Available
-
Product Code: BSN15748Currently out of Stock
-
Product Code: BSN65368844 Stock Available
-
Product Code: DEFOPS1043 Stock Available
-
Product Code: OIC99914115 Stock Available
-
Product Code: VCT7010321 Stock Available
-
Product Code: ZEB22148Currently out of Stock
-
Product Code: ZEB2224810 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001278 Stock Available
-
Product Code: FEL0031119 Stock Available
-
Product Code: FEL0070543 Stock Available
-
Product Code: FEL0072437 Stock Available
-
Product Code: FEL0072527 Stock Available
-
Product Code: FEL0078932 Stock Available
-
Product Code: FEL0078907104 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201161 Stock Available
-
Product Code: FEL0724327 Stock Available
-
Product Code: FEL1211219 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN117B14LB255 Stock Available
-
Product Code: BSN15748Currently out of Stock
-
Product Code: BSN65368844 Stock Available
-
Product Code: DEFOPS1043 Stock Available
-
Product Code: OIC99914115 Stock Available
-
Product Code: VCT7010321 Stock Available
-
Product Code: ZEB22148Currently out of Stock
-
Product Code: ZEB2224810 Stock Available