‹ Prev
Next ›
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
125 Stock Available
- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LRNLER2698111 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES140 Stock Available
-
Product Code: MMM1700280 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES62 Stock Available
-
Product Code: MMM17006103 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES637 Stock Available
-
Product Code: MMM17081ES151 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES827 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2MCurrently out of Stock
-
Product Code: AVT75370111 Stock Available
-
Product Code: AVT9103128 Stock Available
-
Product Code: LLR0287257 Stock Available
-
Product Code: LRNLER26945 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES206 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES98 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK45 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES147 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES203 Stock Available