‹ Prev
Next ›
Command Hook Trial Pack - Medium
3 lb (1.36 kg) Capacity - 3.1" Height x 1.1" Width x 3.1" Length - for Paint, Wood, Tile - Plastic - White - 1 Carton
45 Stock Available
- Easy way to organize and decorate
- Rearrange as often as you like; easy to apply, easy to reposition without surface damage
- Works on a variety of surfaces
- Capacity per hook: 3 lb.
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17081CABPK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Hook Trial Pack - Medium |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Designer Hooks in a convenient Cabinet Pack are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off, leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Weight Capacity | 3 lb (1.36 kg) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.1" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 1.9" |
| Length | 3.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Command Hook Trial Pack - Medium
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2MCurrently out of Stock
-
Product Code: ABAPMMAG2MCTCurrently out of Stock
-
Product Code: AVT9103129 Stock Available
-
Product Code: HONHAECBHDWCurrently out of Stock
-
Product Code: LRNLER26945 Stock Available
-
Product Code: MMM17065S35NA39 Stock Available
-
Product Code: MMM17083S16NA49 Stock Available