‹ Prev
Next ›
Command Large Hook with Clear Strips
4 lb (1.81 kg) Capacity - 1.4" Width x 3.4" Length - for Decoration - Plastic - Clear - 1 Pack
147 Stock Available
- Damage-free hanging
- Large, clear hook holds strongly, removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Works on a variety of surfaces
- Set includes 1 hook and 2 adhesive strips
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17093CLRES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Large Hook with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks for hanging your hat, purse, jacket or whatever you need to hang on a variety of surfaces. Command Clear Hooks are fast and easy to hang on a variety of surfaces. Revolutionary Command Adhesive applies easily and holds strongly on a variety of surfaces, including paint, wood, tile and more. Even with the strong holding power of the stretch adhesive technology, hooks remove cleanly so no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging Command hooks is as easy as applying a replacement Mounting Strip, so you can take them down and reuse them again and again. Clear design blends in seamlessly allowing you to show what matters most, your decor, not how it's hung up. Each large hook holds up to 4 lb. Set includes one hook and two large adhesive strips for damage-free hanging. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Weight Capacity | 4 lb (1.81 kg) |
| Application/Usage | Decoration |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Width | 1.4" |
| Depth | 1" |
| Length | 3.4" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Command Large Hook with Clear Strips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2MCurrently out of Stock
-
Product Code: AVT75370111 Stock Available
-
Product Code: AVT9103129 Stock Available
-
Product Code: LLR0287257 Stock Available
-
Product Code: LRNLER26945 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES206 Stock Available
-
Product Code: MMM17065S35NA39 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK45 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES203 Stock Available