‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
3629 Stock Available
- High elasticity offers 700% stretch to secure wide variety of materials
- Durable material varies 30% after stretching for reusable performance
- High-quality construction stays strong to provide consistent hold
- Perfect for daily use and industrial applications
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 15729 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Features | Sustainable |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Crepe |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Quality Rubber Bands
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSF11BK578 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919657 Stock Available
-
Product Code: DXETH207862 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91882 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92539 Stock Available
-
Product Code: KCC212714890 Stock Available
-
Product Code: SAN1926876241 Stock Available
-
Product Code: SMD89521Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: ALL00699292 Stock Available
-
Product Code: ALL21405151 Stock Available
-
Product Code: ALL25405327 Stock Available
-
Product Code: ALL27075207 Stock Available
-
Product Code: ALL27405128 Stock Available
-
Product Code: ALL3717658 Stock Available
-
Product Code: BSN15727181 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSF11BK578 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919657 Stock Available
-
Product Code: DXETH207862 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91882 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92539 Stock Available
-
Product Code: KCC212714890 Stock Available
-
Product Code: SAN1926876241 Stock Available
-
Product Code: SMD89521Currently out of Stock