‹ Prev
Next ›
Verbatim 32GB PinStripe USB 2.0 Flash Drive - 5 PK
32 GB - USB 2.0 Type A - Blue, Green, Red, Purple, Teal - Lifetime Warranty - 5 / Pack
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Retractable USB connector means no cap to lose
- Limited lifetime warranty
Select Product Options
Storage Capacity: 32 GB
Product Details
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 70055 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Line | PinStripe |
| Product Name | 32GB PinStripe USB 2.0 Flash Drive - 5 PK |
| Marketing Information | Portable and fast, ideal for all your storage needs! Available in a wide variety of colors and capacities, Verbatim® PinStripe USB drives make storing and organizing your important files quick and easy. The convenient cap-less design with retractable housing protects the USB connector and easily slides in and out. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 32 GB |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
System Requirements:
|
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Verbatim 32GB PinStripe USB 2.0 Flash Drive - 5 PK
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.