<
>
Universal Slant D-Ring View Binder, 3 Rings, 0.5" Capacity, 11 x 8.5, Black
1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 120 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Ring - Pocket: 2, Inside Front & Back - Polypropylene - Black - Non-stick - 1 Each
Product Code: UNV20701
Product Unit: Each
1512 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWT6M02AN21 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M06AN42 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M10AN149 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M14AN58 Stock Available
-
Product Code: SAN15661PP168 Stock Available
-
Product Code: UNV00418Currently out of Stock
-
Product Code: UNV00433358 Stock Available
-
Product Code: VCTIR40T342 Stock Available
-
Product Code: ZEB5241045 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20701 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Slant D-Ring View Binder, 3 Rings, 0.5" Capacity, 11 x 8.5, Black |
| Marketing Information | Neatly store and access your filing documents with standard view binders. Slanted D-rings allow smooth page turning and hold more documents than the same-size, round rings. Open and close triggers provide fast, nearly effortless access to single sheets. The oversized, transparent, panels provide endless customization options. The view binders cover tabbed dividers, sheet protectors, and other organization accessories. Interior includes two pockets for convenient access to single pages and reference materials. Constructed with nonstick, archival-safe material that's designed to prevent ink from being lifted off printed pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1/2" |
| Sheet Capacity | 120 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Insert Location |
|
| Binder Style | View |
| Features | Non-stick |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | EPA/CPG Compliant |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 120 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Ring - Pocket: 2, Inside Front & Back - Polypropylene - Black - Non-stick - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.