‹ Prev
Next ›
Universal Standard Rubber Bands
Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Elastic - Rubber - Beige - 160 / Pack
Currently out of Stock
- An excellent value, pound for pound
- Bulk packaging-buy by the weight
- High rubber content for great elasticity
- Great for use in offices, shops or kitchens
- Excellent breaking point
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV00433 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Standard Rubber Bands |
| Marketing Information |
An excellent value, pound for pound-buy by the weight, and reap the savings associated with buying in bulk. High-rubber content, never less than 70%, ensures excellent elasticity and a high break point. Use them in the office, in your shop or in your kitchen. They even meet all FDA requirements for direct food contact. |
| Packaged Quantity | 160 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #33 |
| Elasticity | 49.6 bar |
| Pack Weight | 0.2 lb |
| Application/Usage |
|
| Features | Elastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
Meets all FDA requirements for direct food contact |
| Country of Origin | United States |
Description
Universal Standard Rubber Bands
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC54032118 Stock Available
-
Product Code: BSN26742525 Stock Available
-
Product Code: BSN2865080 Stock Available
-
Product Code: BSN329532048 Stock Available
-
Product Code: BSN656391339 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M14AN157 Stock Available
-
Product Code: ITA300043022 Stock Available
-
Product Code: SWI354502 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC54032118 Stock Available
-
Product Code: BSN26742525 Stock Available
-
Product Code: BSN2865080 Stock Available
-
Product Code: BSN329532048 Stock Available
-
Product Code: BSN656391339 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M14AN157 Stock Available
-
Product Code: ITA300043022 Stock Available
-
Product Code: SWI354502 Stock Available