- Thicker self-stick tab provides a more durable and secure tab for indexing.
- Perfect for tagging pages in folders, project files, catalogs, and expanding files.
- Four colors come in one dispenser to keep color coding and organization easy.
<
>
Universal Self Stick Index Tab, 1" , Assorted Colors, 100/Pack
1" Tab Width - Bright Blue, Bright Green, Bright Red, Bright Yellow Tab(s) - Reusable, Repositionable - 100 / Pack
Product Code: UNV99020
Product Unit: PK100
7312 Stock Available
Select Product Options:
Tab Size: 1"
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE05202110 Stock Available
-
Product Code: AVE16171270 Stock Available
-
Product Code: KCC21270CT1771 Stock Available
-
Product Code: NES350802012 Stock Available
-
Product Code: NES35112673 Stock Available
-
Product Code: UNV070517386 Stock Available
-
Product Code: UNV0707134 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV99020 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Self Stick Index Tab, 1" , Assorted Colors, 100/Pack |
| Marketing Information | These index tabs are thicker, self-adhesive tabs that provide more reliable indexing. Four different colored index tabs allow for easy color-coding. Reusable and repositionable design. Its sturdy material resists tearing, while the dispenser keeps them organized and handy. Perfect for tagging pages in folders, project files, catalogs and expanding files. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Index Tab |
Product Information
| Tab Width | 1" |
| Tab Color |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color |
|
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
1" Tab Width - Bright Blue, Bright Green, Bright Red, Bright Yellow Tab(s) - Reusable, Repositionable - 100 / Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AVE1628188 Stock Available
-
Product Code: AVE1628383 Stock Available
-
24 Tab(s) - 1.50" Tab Height x 2" Tab Width - Clear Film, Pink Paper, Green, Blue Tab(s) - 24 / PackProduct Code: AVE7477493 Stock Available
-
Product Code: AVE74776160 Stock Available
-
Product Code: AVE74787181 Stock Available
-
Product Code: AVE74788163 Stock Available
-
Product Code: AVE74789230 Stock Available
-
Product Code: RTG3900018 Stock Available