‹ Prev
Next ›
Universal Hardboard Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Form - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Hardboard - Brown - 1 Each
4 Stock Available
- Strong, high-capacity clip for gripping documents
- Durable hardboard construction for lasting use
- Smooth surface and rounded edges and corners provide a comfortable hold
- Creates a convenient, portable writing surface for filling out forms and sign-up sheets
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40304 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Hardboard Clipboard |
| Marketing Information |
Classic clipboard with a strong, high-capacity clip for gripping documents. Creates a convenient, portable writing surface for filling out forms, sharing documents, and creating sign-up sheets. The smooth surface and rounded edges and corners provide a comfortable hold. The built-in hanging hole lets you get a grip on large stacks or single sheets of paper. Crafted with durable riveted construction for lasting use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Hardboard |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Description
Universal Hardboard Clipboard
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16455116 Stock Available
-
Product Code: BSN81002182 Stock Available
-
Product Code: ITA300151613 Stock Available
-
Product Code: KCC21270CT1951 Stock Available
-
Product Code: LLR248502933 Stock Available
-
Product Code: REDAT8B239 Stock Available
-
Product Code: SPR003331257 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD64 Stock Available
-
Product Code: BSN01868BD82 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD114 Stock Available
-
Product Code: BSN01870BD171 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX69 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD1 Stock Available
-
Product Code: SAU0571288 Stock Available
-
Product Code: SAU05713187 Stock Available
-
Product Code: SAU22540Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16455116 Stock Available
-
Product Code: BSN81002182 Stock Available
-
Product Code: ITA300151613 Stock Available
-
Product Code: KCC21270CT1951 Stock Available
-
Product Code: LLR248502933 Stock Available
-
Product Code: REDAT8B239 Stock Available
-
Product Code: SPR003331257 Stock Available