‹ Prev
Next ›
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
For Eyeglasses, Binocular, Monitor, Reading Glasses, Camera Lens - Pre-moistened, Anti-fog, Anti-static, Silicone-free, Individually Wrapped - Multi/ - 100 / Box
1475 Stock Available
- Pre-moistened to clean all glass and plastic surfaces
- Typical uses: eyeglasses, safety glasses, smartphones, tablets and other electronic devices
- Conveniently packaged individually so you can take anywhere
- Comes in a box that can double as gravity-feed dispenser for your countertop or wall-mounted for easy dispensing
- Do not use with contact lenses; Contains isopropyl alcohol
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bausch & Lomb, Inc |
| Manufacturer Part Number | 8574GM |
| Manufacturer Website Address | http://www.bausch.com |
| Brand Name | Bausch + Lomb |
| Product Line | Sight Savers |
| Product Name | Sight Savers Lens Cleaning Tissues |
| Marketing Information | Keep glass or plastic lenses spotless with antifog, antistatic cleaner. Pre-moistened cleaning tissues are designed for use on eyeglasses, computer monitors, reading glasses, camera lenses and more. They should not be used with contact lenses because they contain isopropyl alcohol. Tissues are silicone-free, antifog and antistatic. Each tissue is individually packaged. Dispenser box can be attached to the wall or placed on countertop. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Lens Cleaner |
Product Information
| Quantity Per Container | / |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Multi |
| Height | 5.4" |
| Width | 9" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 11.36 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | Size: 5"x8" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16455116 Stock Available
-
Product Code: BSN81002182 Stock Available
-
Product Code: ITA300151613 Stock Available
-
Product Code: KCC21270CT1951 Stock Available
-
Product Code: LLR248502933 Stock Available
-
Product Code: PAP192107045 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152433 Stock Available
-
Product Code: PIL31256181 Stock Available
-
Product Code: REDAT8B239 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16455116 Stock Available
-
Product Code: BSN81002182 Stock Available
-
Product Code: ITA300151613 Stock Available
-
Product Code: KCC21270CT1951 Stock Available
-
Product Code: LLR248502933 Stock Available
-
Product Code: PAP192107045 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152433 Stock Available
-
Product Code: PIL31256181 Stock Available
-
Product Code: REDAT8B239 Stock Available