‹ Prev
Next ›
Universal Construction Paper
Art Project, Classroom, Craft, Poster, Display, School, Home Project - 9" x 12" - 76 lb Basis Weight - Black, Blue, Brown, Green, Orange, Pink, Purple, White - Paper - 200 / Pack
193 Stock Available
- Brightly colored, all-purpose, heavy-weight construction paper
- heavy-weight paper offers sturdiness and durability for art and craft projects
- Ideal for posters, displays and school assignments
- Must-have for classroom crafts to homemade art projects
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20900 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information |
Brightly colored, all-purpose, heavyweight construction paper offers sturdiness and durability for art and craft projects. The vibrant color assortment is ideal for posters, displays and school assignments. Must-have for classroom crafts to homemade art projects. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Basis Weight | 76 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | India |
Description
Universal Construction Paper
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC103002258 Stock Available
-
Product Code: PAC103004164 Stock Available
-
Product Code: PAC1030263074 Stock Available
-
Product Code: PAC103038114 Stock Available
-
Product Code: PAC103041168 Stock Available
-
Product Code: PAC103051114 Stock Available
-
Product Code: PAC103057136 Stock Available
-
Product Code: PAC10306382 Stock Available
-
Product Code: PAC103127515 Stock Available
-
Product Code: PACP655543 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PAC10340062 Stock Available
-
Product Code: PAC10340139 Stock Available
-
Product Code: PAC10340399 Stock Available
-
Product Code: PAC10340471 Stock Available
-
Product Code: PAC10340526 Stock Available
-
Product Code: PACP102950109 Stock Available
-
Product Code: PACP10306517 Stock Available
-
Product Code: PACP103067Currently out of Stock
-
Product Code: PACP10307435 Stock Available
-
Product Code: PACP668513 Stock Available