- Go-to, all-purpose design; medium-weight, groundwood construction for great value
- Bright, consistent color perfect for school projects, arts/crafts or doodling
- Slightly textured to cleanly cut and fold without cracking; recyclable
- Prang brand is part of the Dixon Ticonderoga family of products - beloved by children, parents and teachers alike for its bold colors and superior durability
<
>
Prang Construction Paper
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
Product Code: PACP6555
Product Unit: PK500
149 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P6555 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Prang |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Prang Medium-Weight Groundwood Construction Paper is the perfect solution for school projects and other arts and crafts. Recyclable paper has bright, consistent colors, is slightly textured and cuts and folds evenly without cracking. Since 1882, Prang has been seeking ways to ignite creativity by offering superior products that deliver unparalleled experience. |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Basis Weight | 45 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC103002255 Stock Available
-
Product Code: PAC103004282 Stock Available
-
Product Code: PAC1030263182 Stock Available
-
Product Code: PAC103031128 Stock Available
-
Product Code: PAC103038126 Stock Available
-
Product Code: PAC103041111 Stock Available
-
Product Code: PAC103051119 Stock Available
-
Product Code: PAC103057116 Stock Available
-
Product Code: PAC10306385 Stock Available
-
Product Code: PAC103127517 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC10340074 Stock Available
-
Product Code: PAC10340180 Stock Available
-
Product Code: PAC10340346 Stock Available
-
Product Code: PAC10340465 Stock Available
-
Product Code: PAC10340540 Stock Available
-
Product Code: PAC6525182 Stock Available
-
Product Code: PACP10306540 Stock Available
-
Product Code: PACP10306712 Stock Available
-
Product Code: PACP10307436 Stock Available
-
Product Code: PACP668519 Stock Available