<
>
Universal 1/5 Tab Cut Legal Hanging Folder
8 1/2" x 14" - 1" Expansion - Assorted Tab Position - 11 pt. - Stock - Standard Green - 50 Carton
Product Code: UNV34111
Product Unit: CT50
Currently out of Stock
Select Product Options:
Tab Cut: 1/5
Sheet Standard: Legal
People who bought this also bought
-
Product Code: CLO30966CT1744 Stock Available
-
Product Code: GNMSN3353554 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP434 Stock Available
-
Product Code: RAC842511318 Stock Available
-
Product Code: SWI35481225 Stock Available
-
Product Code: UNV10501Currently out of Stock
-
Product Code: UNV30630576 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 34111 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Hanging File Folders, Legal Size, 1/5-Cut Tabs, Standard Green, 50/Carton |
| Marketing Information |
Get your files in order with these classics. Lighter color interior helps prevent misfiling papers between folders. 11 pt. stock. Acid-free. |
| Packaged Quantity | 50 Carton |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Tab Cut | 1/5 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Material | Plastic |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Color | Standard Green |
| Product Material | Stock |
| Height | 9 1/5" |
| Width | 15 3/4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | Thailand |
Description
8 1/2" x 14" - 1" Expansion - Assorted Tab Position - 11 pt. - Stock - Standard Green - 50 Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.