‹ Prev
Next ›
Solo Ultra Clear 10 oz Cold Cups
10 fl oz - Clear - Plastic, Polyethylene Terephthalate (PET) - Water, Soda, Juice, Beverage, Cold Drink - 50/Pack - 20 / Carton
94 Stock Available
- Exceptional clarity to enhance your beverage's visibility and appeal
- Made of crack-resistant PET plastic to reduce customer complaints
- Lid interchangeability to minimize storage required and increase efficiency
- Recyclable to show customers your commitment to preserving the environment
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | TP10D |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Ultra Clear |
| Product Name | Ultra Clear 10 oz Cold Cups |
| Marketing Information | Ultra Clear PET Cold Cups will enhance your visibility with their crystal clarity and print capability. Multiple cups fit one lid size to simplify your operation and reduce storage costs. Cups are made of recyclable PET plastic that will not crack or break. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 4" |
| Diameter | 3.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Solo Ultra Clear 10 oz Cold Cups
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: DXE5342CDWR31 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO6251 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC12GSACT93 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC16GSACTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO03162Currently out of Stock
-
Product Code: GJO19050420 Stock Available
-
Product Code: SBK12420820Currently out of Stock
-
Product Code: SCCTD2448 Stock Available
-
Product Code: SCCTP16DCT39 Stock Available