‹ Prev
Next ›
Solo Galaxy 5 oz Plastic Cold Cups
5 fl oz - Translucent - Polystyrene - Cold Drink - 100/Bag - 25 / Carton
32 Stock Available
- For with cold beverages
- Double sidewall ribbing for enhanced cup strength
- Rolled rim for secure lid fit
- Contact clarity for easy beverage identification
Select Product Options
Volume Capacity: 5 fl oz
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | Y5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Galaxy |
| Product Name | Galaxy 5 oz Plastic Cold Cups |
| Marketing Information | This cold cup is a great economical alternative for plastic cups. Double sidewall ribbing adds cup strength, safety and convenience. Translucent design allows easy beverage identification. Rolled rim provides secure lid fit for leak-resistance. Lids are not included. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Bag |
| Volume Capacity | 5 fl oz |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Translucent |
| Product Material | Polystyrene |
| Height | 2.9" |
| Diameter | 2.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Solo Galaxy 5 oz Plastic Cold Cups
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2338PATH1 Stock Available
-
Product Code: DXESXP9PATHCT203 Stock Available
-
Product Code: GJO200024306 Stock Available
-
Product Code: GJO200051938 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500AM21 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500X39 Stock Available
-
Product Code: MRC6506CT10 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2338PATH1 Stock Available
-
Product Code: DXESXP9PATHCT203 Stock Available
-
Product Code: GJO200024306 Stock Available
-
Product Code: GJO200051938 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500AM21 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500X39 Stock Available
-
Product Code: MRC6506CT10 Stock Available