‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
80 Sheets - 160 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 9 3/4" x 7 1/2" Sheet Size - 0.33" Height x 7.5" Width x 9.8" Length - White Paper - Black Binding - Hardboard Cover - 48 / Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Traditional marble pattern in red - color-coded for 3rd-graders
- Hard cover to protect paper and sturdy writing support
- Grade 3 skip-line ruling: 1/8" lines with 3/16" divider
- Interior includes place for class schedule; pages center-sewn and tapebound to permanently bind them
Select Product Options
Cover Color: Red Marble
Number of Sheets: 80
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 97227cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Marketing Information | Record early grade lessons and practices in this permanently bound composition book. Printed in the traditional marble pattern, this cover is made of hard board for a protective shell and sturdy writing support. It also includes lines with prompts for the student's name, school and grade. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Smooth, white, 15 lb. writing paper is skip-line ruled with lines spaced appropriate to the grade level. Each 9-3/4" x 7-3/4" book contains 80 sheets of writing paper. It is center-sewn and tapebound so sheets are not designed to tear out. |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Grade | 3 |
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Pages | 160 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Front Ruling Type | Grade Three Ruling |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Color | Red Marble |
| Cover Design | Marble |
| Cover Material | Hardboard |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Length | 9.8" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA06062200 Stock Available
-
Product Code: MEA06074773 Stock Available
-
Product Code: ROA772227765 Stock Available
-
Product Code: ROA7723058 Stock Available
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77921198 Stock Available
-
Product Code: ROA77922171 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7204518 Stock Available
-
Product Code: MEA7245678 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK19 Stock Available
-
Product Code: ROA77920596 Stock Available
-
Product Code: TOP10385102 Stock Available
-
Product Code: TOP1038616 Stock Available
-
Product Code: TOP103885 Stock Available
-
Product Code: TOP103896 Stock Available