‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 10 Security Tinted Business Envelopes with Redi-Strip® Closure
Security - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Self-sealing - White - Wove - 500 / Box
85 Stock Available
- Security-tinted with reflex blue pattern to make it impossible to see the details of the contents even when held up to light
- Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately upon contact - simply peel off adhesive strip and press to seal
- Peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
- Made from 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 69122 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | No. 10 Security Tinted Business Envelopes with Redi-Strip® Closure |
| Marketing Information | No. 10 security envelopes use a self-seal closure for convenience in standard business mailings. Redi-Strip closure produces a secure seal to keep contents contained. Simply pull off the paper strip and press to seal. Peel-off strip keeps dust away from the adhesive for a longer shelf life. Premium security tint ensures privacy is preserved during mailing. 24 lb. bright-white stock gives mailings a professional look. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Singapore |
Description
Quality Park No. 10 Security Tinted Business Envelopes with Redi-Strip® Closure
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BOSSTCR21151494 Stock Available
-
Product Code: DIA828381644 Stock Available
-
Product Code: MIIMG611411 Stock Available
-
Product Code: QUAR16605 Stock Available
-
Product Code: RAC753523068 Stock Available
-
Product Code: SAN1927432348 Stock Available
-
Product Code: SAN38264PP60 Stock Available
-
Product Code: SJN6965032338 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: QUA3778730 Stock Available
-
Product Code: QUA37790Currently out of Stock
-
Product Code: QUA377976 Stock Available
-
Product Code: QUA447868 Stock Available
-
Product Code: QUA54300Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35267630 Stock Available
-
Product Code: UNV35268522 Stock Available
-
Product Code: UNV35270Currently out of Stock
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BOSSTCR21151494 Stock Available
-
Product Code: DIA828381644 Stock Available
-
Product Code: MIIMG611411 Stock Available
-
Product Code: QUAR16605 Stock Available
-
Product Code: RAC753523068 Stock Available
-
Product Code: SAN1927432348 Stock Available
-
Product Code: SAN38264PP60 Stock Available
-
Product Code: SJN6965032338 Stock Available