‹ Prev
Next ›
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
117 Stock Available
- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Security tint for privacy
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36682 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Regular Tint Peel/Seal Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock and are security-tinted. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442675 Stock Available
-
Product Code: BSN36665153 Stock Available
-
Product Code: BSN36666109 Stock Available
-
Product Code: BSN3666739 Stock Available
-
Product Code: BSN4212128 Stock Available
-
Product Code: QUA3791031 Stock Available
-
Product Code: QUA4478272 Stock Available
-
Product Code: UNV352643 Stock Available
-
Product Code: UNV35267630 Stock Available