‹ Prev
Next ›
Pendaflex Letter Recycled Expanding File
8 1/2" x 11" - 5 1/4" Expansion - Polyester, Red Fiber - Red Fiber, Manila - Moisture Resistant, Rip Resistant, Laminated, Spill Proof, Reinforced Gusset, Acid-free - 10% Recycled - 5 / Box
Currently out of Stock
- Cross-bonded, rip-proof gusset provides lasting durability
- Expandable design offers extra room for your files and documents
- Closed sides prevent smaller items from falling out
- For use with letter-size papers
Select Product Options
Expansion Size: 5 1/4"
Sheet Standard: Letter
Color: Manila,Red Fiber
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 85545 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Straight-Cut Vertical Expanding File Pocket |
| Marketing Information | Reinforced file pocket with a straight tab features a cross-bonded, rip-proof gusset for maximum durability. Expandable design keeps your growing collection of files and documents in one easy-to-reference place. Closed sides prevent your small, loose items from falling out. File pocket is designed to hold letter-size papers. |
| Packaged Quantity | 5 / Box |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 5 1/4" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 5.44 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Pendaflex Letter Recycled Expanding File
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.