‹ Prev
Next ›
Officemate Wood Clipboard
Spring Clip - Hardwood - Brown - 1 Each
Currently out of Stock
- Lightweight, portable design keeps writing surface readily available
- Smooth surface features straight edges for safe and comfortable use
- Strong, steel spring clip securely holds papers in place
- Eco-friendly material is made of recycled or recovered content
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Wood Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a lightweight, portable design to keep a stable writing surface with you at all times. Smooth surface on both sides features straight edges for safe, comfortable use. Strong, steel spring clip securely holds papers in place to prevent them from sliding while you write. Eco-friendly design is made from a high percentage of recycled or recovered wood content. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Clip Size | 6" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Type | Spring Clip |
| Board Material | Hardwood |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 15" |
| Width | 20" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
EcoLogo Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Officemate Wood Clipboard
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: BAU6162246 Stock Available
-
Product Code: BAU61626131 Stock Available
-
Product Code: OIC8321711 Stock Available
-
Product Code: UNV055612439 Stock Available
-
Product Code: UNV055631695 Stock Available
-
Product Code: UNV05610579 Stock Available
-
Product Code: UNV40304VP2664 Stock Available
-
Product Code: UNV40305VP658 Stock Available
-
Product Code: UNV40307770 Stock Available
-
Product Code: UNV403102293 Stock Available