‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 9" Length x 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12/Box - 12 / Pack
168 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 clips/box; 12 box/pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 12/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
| Length | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36550BX5114 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1101 Stock Available
-
Product Code: DURAACTBULK3683 Stock Available
-
Product Code: GMT14734470 Stock Available
-
Product Code: GMT6700255 Stock Available
-
Product Code: MMM658729 Stock Available
-
Product Code: PAP5640115K588 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152275 Stock Available
-
Product Code: PAP844015289 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159180 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT165 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1101 Stock Available
-
Product Code: BSN65360679 Stock Available
-
Product Code: BSN65361393 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX1974 Stock Available
-
Product Code: BSN653661968 Stock Available
-
Product Code: BSN65369849 Stock Available
-
Product Code: OIC3102220 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP9 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36550BX5114 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1101 Stock Available
-
Product Code: DURAACTBULK3683 Stock Available
-
Product Code: GMT14734470 Stock Available
-
Product Code: GMT6700255 Stock Available
-
Product Code: MMM658729 Stock Available
-
Product Code: PAP5640115K588 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152275 Stock Available
-
Product Code: PAP844015289 Stock Available